Analiz

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK VE EN GİZLİ İTTİFAKI

C.Eren ÇELİK/ANALİZ-HİPOTEZ

2.Dünya Savaşı sonrasında Yalta Konferansı ile Dünya ABD ve SSCB arsında anlaşmalı biçimde paylaşıldı.ABD “Batı” SSCB ise Dünya’nın doğusunun kontrolünü aldı.İngiltere pasifize edildi.İnsanları yönetmek için ise sahte bir ABD-SSCB soğuk savaşı konsepti oluşturuldu.

ABD NATO’yu ve NATO içerisinde GLADİO’yu kurarak Batı dünyasını “Komünizm” korkusu ile kontrol altında tuttu,Batı’daki tüm GLADİO operasyonları “Anti-komünizm” maskesi ile hazırlanarak icra edildi.

SSCB ise Varşova Paktı’nı kurarak “ABD Emperyalizmi” korkusu ve etkin biçimde faaliyet gösteren KGB ile STASİ sayesinde Doğu Kanadı’nı kontrol altında tuttu…

2 ülke “Can düşmanı” olarak gözükse de dikkat ediniz 1946-1991 arası hiç ciddi biçimde karşı karşıya gelmedi… Göstermelik Domuzlar Körfezi krizi dışında ki o kriz de aslında Dünya’ya verilen “Aramızda denge ve gizli ittifak var” mesajıydı. “Cehennem Dengesi” teorisi işletildi.

ABD ile SSCB Avrupa’nın İngiltere’nin de tasfiye olmasından sonra yeniden küresel bir güç olmasını asla istemedi. Ama ekonomik olarak gelişmesini istediler…

Ekonomik olarak gelişmiş bir Avrupa satınalma gücü yüksek pazarlar anlamına güçlü şirketler ile kurulabilecek yeni küresel ortaklıklar anlamına geliyordu.Bu işin ABD’ye yarayan kısmıydı…

Öte yandan saniyİleşerek gelişecek Avrupa’nın enerji ihtiyacı her geçengün artacak ve aslında Avrupa sanayileştikçe SSCB enerjisine mahkum hale gelecekti.Bu stratejik bir kazanımdı.Bu da “İTTİFAKTA” SSCB’nin işine gelen taraftı…

2.Dünya savaşı sonrası Almanya’nın ordusu tamamen tasfiye edilmiş,İngiltere ile Fransa orduları ise zaten SSCB’yi rahatsız etmekten çok uzak işlevselliğe ve güce düşmüştü.

Dünya’nın en büyük ittifakını ABD ile SSCB ile kurmuştu ve Dünya’yı “düşmanlık tiyatrosu” ile yönetiyorlardı.

Bu sistematik içerisinde ABD küresel hegemonyasını sürdürmesi için gerekli maddi gücü uyguladığı kapitalizmin barındırdığı dinamizm ve üretim artışı ile sağlamayı başardı…

SSCB’de ise sistem “Devlet kapitalizmine” dönüşerek giderek hantallaştı ve baskıcı politikalara milliyetçilik dalgası da eklenince sistem tıkandı ve SSCB 1991’de dağıldı…

1991-2000 yılları aradında ABD tek güç olarak kalsa da tek başına dünyayı yönetecek organizasyonu kuramadı “Düşmanına” ihtiyacı vardı kitleleri yönetebilmek ve Yeni konsept oluşturmak için. Ayrıca daha fazla enerjiye tabii… İşte 11 Eylül saldırıları bunun için planlandı.

11 Eylül saldırıları ile ABD yeni düşman olarak “Radikal İslami Terörü” yarattı,enerji ve uyuşturucu hatlarının kontrolü için başlangıç noktası olan Afganistan işgal edildi,işlevsiz kalan ve dağılma aşamasına gelen NATO hayata döndürülerek yeni düşman konseptine uyarlandı.

Ama ABD çok zaman kaybetti ve tek güç olma şansını kaçırdı.Çünkü dağılsa da eski SSCB Cumhuriyetleri’nin hemen hepsinde etkin,yüksek kalifiye güce,yüksek askeri teknolojiye,dünya çapında güçlü bir mafyaya sahip Rusya bir de enerjiyi kontrol edince ayağa kalkması uzun sürmedi.

SSCB’nin dağılması ile bocalayan ABD için bulunmaz bir şey oldu bu hayta el.altından Rusya desteklendi kimi ABD sermaye çevrelerince..

Eski ve “gizli” ortaklık yeniden devreye girdi…ABD ile Rusya yeniden kolkolaydı…Rusya Çin ile işbirliğine gitti çünkü ABD için Çin’i kontrol altında tutuyor ve tabii Çin’in İpek Yolu Projesini… ABD’nin Çin diye bir derdi yok aslında…

ABD de Rusya için Rusya’dan bağımsız NABUCCO hattı ile bir enerji boru hattı projesi yaparak Rusya mahkumiyetini kırmaya gayret eden AB’nin 2009’da imzaladığı projeyi 2013’te iptal ettirerek Avrupa’nın Rusya’ya mahkumiyetinin devamını sağlıyor.

K.Kore’nin füzelerinin hedefi ise ABD falan değil.Rusya olmazsa adım atamayacak olan K.Kore’nin bunları imaline ses çıkarılmıyor çünkü ABD Rusya kanalı ile bu füzeleri Japonya üzerinde baskı aracı olarak kullanıyor.

Böylece normal şartlarda teknolojik ve ekonomik gücü ile ABD’yi cidden rahatsız edecek olan Japonya da devre dışı bırakılıyor…

İşte bu nedenledir ki alan razı satan razı ve K.Kore füze yaparken bu iş en çok ABD’ye yarıyor…

Tabii burada Çin’in durumu stratejik önem taşımakta… ABD-RUSYA ittifakında Rusya tarafından ABD için kontrol altında tutulan Çin “Büyük Tiyatroyu” görmüyor mu?

Elbette görüyor… Ve zaten Yeni İpek Yolu bu “Büyük Tiyatroya” karşı geliştirilen bir hamle… Çin bu hamlesi ile 1946 itibariyle ABD’nin Marshall Yardımı ile Batı Dünyası’nı parası ile kontrol altına almasına benzer bir stratejiyi hayata sokuyor.Yeni İpek Yolu güzergahının geçtiği coğrafyalarda 100 MİLYARLARCA DOLARLIK yatırım planlayan Çin böylece aslında Pekin-Londra arasında büyük bir nüfuz alanı kurmayı ve ABD ile Rusya arasında tercih yapmak için zorlanan Avrupa’yı yanına alarak büyük bir küresel güç olmayı planlıyor.

Bu arada Yavuz Sultan Selim Köprüsünün Avrupalı (İtalyan) Astaldi tarafından Çin’e satışını da çok stratejik olarak bu pencereden değerlendirmek gerekli…

Çünkü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Çin istediği anda Yeni İpek Yolu projesinde Moskova ayağını iptal ederek İstanbul üzerinden Avrupa bağlantısını sağlayıp Rotterdam’a kadar kesintisiz bir hat kurma şansını elde ediyor.

Ayrıca nasıl Berlin-Hicaz demiryolu aslında askeri lojistik alanlarının üzerine bina edişlmişse, Çin Yeni İpek Yolu Projesi’ni tamamladığı anda olası bir büyük paylaşım savaşında tüm stratejik askeri lojistik hatları da kontrol etmiş olacak ki belki de projenin ticaretten daha stratejik kısmı bu…

İşte sizlere Dünya’nın en büyük ve en gizli ittifakı: “ABD-RUSYA” İTTİFAKI…

İsterseniz olayları bir de böylesi bir pencereden değerlendirin, eminiz çok farklı şeyler göreceksiniz…

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ!
Yorum İçin Tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ!

8 SÜTÜNA MANŞET //

8 Sütuna Manşet, haber akış sistemleri, internet siteleri, sosyal medya hesapları, dergi yayınları, youtube yayını ve multimedya basın merkezleri gibi ürünlerle hizmet veren modern bir haber ajansıdır.

Dünya ve Türkiye ekonomisinden haberler yapan ajans, ulusal seyirci odaklı.

Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, spordan siyasete, seyahate bütün konuların tek adresi 8sutunamanset.com; 8Sutunamanset haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Yukar覺