Özel Haber

CHP’NİN EN UZUN 72 SAATİ…

CHP'NİN EN UZUN 72 SAATİ...

C.EREN ÇELİK/ÖZEL HABER

 

Devlet Bahçeli’nin bu çağrıya desteği ile başlayan seçim sürecinde herkesin gözü CHP’ye çevrilmişti.CHP’nin adayı kim olacaktı?

Günlerdir merakla bu sorunun yanıtı beklendi ve adeta Ankara’da CHP adayı için bir “Aday toto” oynanmaya başlandı.Pek çok isim ortaya atıldı.İlhan Kesici,Abdüllatif Şener,Metin Feyzioğlu,Muharrem İnce…

Ama CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ilk tercihi bu isimlerin hiç biri değildi.

Kılıçdaroğlu öncelikli olarak “ÇATI ADAY” olarak Abdullah Gül’ün aday olacağı bir muhalefet uzlaşması üzerine yoğunlaştı.

Bu anlamda aracılar ile gerek Gül,gerekse SP ile kurulan temalarda Gül’ün adaylığı noktasında uzlaşmaya da varıldı.

Ancak İYİ PARTİ ve Akşener ikna edilemedi.

Ayrıca İngiltere Gül’ü ön plana sürerek nabız yollasa da özellikle CHP ve İYİ PARTİ tabanının şiddetli tepkisi nedeni ile hamlesini geri çekti.Gül o saatten sonra adaylıktan çekildi.

Kılıçdaroğlu’nun Gül planı suya düşünce 2.tercihi ise Demirel ailesinin damadı İlhan Kesici oldu.

Kılıçdaroğlu,parti üst yönetimine Kesici’yi gerek tekrarlardan gerekse muhafazakar seçmenden oy alabilecek entellektüel birikime sahip aday olarak lanse etti.

İşte o anda tam ortadan 2’ye ayrıldı ve CHP’nin en uzun 72 saati böyle başladı…

Zira adaylığını ilan eden Muharrem İnce’nin yanında yeralan milletvekilleri,PM üyeleri ile il ve ilçe örgütleri “kazan kaldırdı”

Muharrem İnce’nin de ciddi manada örgütlü biçimde Kesici ismine muhalefeti yönetip yönlendirdiği bir süreç yaşandı.

Tüm şiddetli muhalefete rağmen Kılıçdaroğlu tavrını Kesici’den yana koydu.Ve önemli güç odakları ile de görüşmeler yapan Kesici’ye “Adayımız sensin” dedi…

Kesici süreci kız kardeşinin kocası olan Mümtaz Kaplan ile birlikte yönetiyordu…Ankara ve İstanbul’da çeşitli sermaye,medya ve siyaset odakları ile Kesici’nin temasları hız kazandı.

Bundan 72 saat öncesine kadar CHP’nin adayı Kesici idi…

Hatta kendisi ve kızkardeşinin kocası Mümtaz Kaplan’ın telefonları dahi kapalıydı çok özel kişiler haricinde kesinlikle görüşme yapmıyorlardı.

Ancak İnce ekibi son kozunu oynamamıştı….Kılıçdaroğlu ekibi ile İnce ekibi arasında son bir hesaplaşma yaşandı.

Ve bu hesaplaşmada İnce Kılıçdaroğlu’na “Kesici aday olursa biz çalışmayız” restini çekti.

Bu İnce yanında yer alan pek çok il ve ilçe örgütünün de çalışmaması anlamına gelecekti

Ve bu örgütlerin çalışmaması Cumhurbaşkanlığı seçiminden ziyade,Meclis’teki konumunu önemseyen Kılıçdaroğlu için bir hezimeti beraberinde getirebilir,zaten küresel güçlerin desteğini kaybetmiş olan Kılıçdaroğlu bu hezimetin sonucunu “siyaseten tasfiye olarak” ödeyebilirdi.

İşte Kılıçdaroğlu bu riski göze alamadı ve aday olarak İnce’yi göstermeye karar verdi.

1Mayıs günü partinin adayı olduğu tebliğ.edilerek Cuma günü için konuşma hazırlaması istendi.

Aslında Kılıçdaroğlu,İnce’yi Erdoğan’ın önüne atarak parti içerisindeki en önemli rakibini de tasfiye etme planını yapmıştı.

Ve son kararını da bu şekilde verdi.

1 Mayıs günü Kesici ile bizzat görüşen çok güvenilir bir kaynağımız Kesici’nin moralinin son derece bozuk olduğunu ifade etti.

Zaten Kılıçdaroğlu’nun dün gerçekleştirdiği grup toplantısı ve Kesici’nin “İnce’yi tebrik ettim açıklaması” ile adeta İnce’nin adaylığı tescillendi.

Saat 16.45 sularında İnce için afişler bastırılmaya başlandı …

Dün saat 18.00’de ise İnce’nin adaylık konuşmasının yazımına başlandı…

Burada ilginç ve çarpıcı bir detay var…

Şimdi 72 saat öncesine yani ibrenin Kesici’yi gösterdiği saatlere gidelim…

Güvenilir bir kaynağım Kesici’nin süreci birlikte yürüttüğü damadı Mümtaz Kaplan ile yaptığı görülmese Kaplan’ın şu sözlerini bize aktardı”Gerek Kılıçdaroğlu,gerekse önemli merkezler ile temaslarımızı tamamladık.Bize aday sizsiniz denildi.Bizden yana bir sıkıntı yok.Artık iş Kemal Bey’in 2 dudağının ucunda…Cuma günü İlhan Bey’i açıklamasını bekliyoruz.Ama bazı önemli dış dinamikler İlhan Bey’in aday olmasına karşılar,İlhan Bey’in aday olmasını istemiyorlar”

Şimdi bu “detay bilgi” daha da önem kazandı.Zira siyasette 24 saat çok uzun bir zaman olsa dahi,artık CHP adayının İnce olduğunu %95 söyleyebiliriz…

O zaman da ortaya “Kim bu İlhan Kesici’yi istemeyen dış dinamikler ve Kılıçdaroğlu neden bu dinamiklerin istediğini yaptı?”sorusu çıkar ki, okuyucularımız bu sorunun cevabımı Twitter hesabımız olan @yazparov hesabında 9 bölüm olarak yazdığımız İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP flood serisinde açık ve net biçimde bulabilirler.

İşte son 72 saatte CHP’de bunlar yaşandı ve İnce’nin adaylığına giden sürecin perde arkasında bu gelişmeler yatmakta.

Bu arada son olarak şunu da eklemeden geçnwywlim…

Siyasetin derin labirentlerine son derece hakim ve tecrübeli bir kaynağımız ise “Evet aday İnce gibi duruyor ama bir %5 rezervim var.CHP sürpriz bir isim açıklayabilir” şeklinde konuştu.

Yine aynı kaynağımız “Muharrem Bey pazarlıkla,2.tura kalması halinde Akşener lehine çekilebilir.Ancak şartı Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı yahut,İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için muhalefetin ortak adayı olmak olur” notunu da düştü…

Bunu da siz değerli 8sutunamanset.com okuyucuları ile paylaşalım istedik….

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ!
Yorum İçin Tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ!

8 SÜTÜNA MANŞET //

8 Sütuna Manşet, haber akış sistemleri, internet siteleri, sosyal medya hesapları, dergi yayınları, youtube yayını ve multimedya basın merkezleri gibi ürünlerle hizmet veren modern bir haber ajansıdır.

Dünya ve Türkiye ekonomisinden haberler yapan ajans, ulusal seyirci odaklı.

Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, spordan siyasete, seyahate bütün konuların tek adresi 8sutunamanset.com; 8Sutunamanset haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Yukar覺