Özel Haber

CHP’DE “ADİL SEÇİM” KRİZİ VE SORU İŞARETLERİ…

CHP'DE "ADİL SEÇİM" KRİZİ VE SORU İŞARETLERİ...

8sutunamanset.com /ÖZEL HABER

C. EREN ÇELİK

Seçim gecesi CHP’nin seçim sonuçları konusunda manipülsasyona izin vermemek adına CHP tarafından kurulacağı açıklanan hatta “yapay zeka kullanacağız, YSK dahi sonuçları bizden öğrenecek” denilen ADİL SEÇİM PLATFORMU seçim gecesi çökmüş ve büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı…

Tartışma konusu olan ve “kullanılamayan” ADİL SEÇİM PLATFORMU için CHP’nin 7 milyon TL ödeme yaptığı iddiaları ortaya atılırken CHP’li Onursal Adıgüzel bu iddiaları yalanlayarak, resmi twitter hesabından ADİL SEÇİM PLATFORMU ile ilgili yapılan ödemeleri gösteren bir fatura yayınladı…

Fatura 3 kalem üzerinden satın alınan hizmetlere CHP tarafından 45 bin 430 TL ödendiğini gösteriyordu…

Aslında birbirinin ardı sıra gelen soru bombarımanı da tam bu belgenin ibraz edilişinden sonra başladı.. Çünkü profesyonel olarak yazılım sektöründe faaliyet gösteren, yazılım uzmanı pek çok isim bu rakama böylesi bir sistemin kurulmasının mümkün olmayacağını belirttiler.

Öte taraftan faturayı kesen ve freelance olarak çalışan isim Arda Aksoy isimli bir yazılımcı… Arda Aksoy  twitter hesabından yaptığı açıklamada “Ben sadece tasarım işini yaptım. İşin altyapısı ile alakam yok” şeklinde tweet attı…

Gelinen noktada ADİL SEÇİM PLATFORMU konusunda CHP’li yetkililerin yanıtlaması gereken ciddi sorular var ve biz 8sutunamanset.com olarak kamuoyu adına bu soruları CHP yetkililerine soruyoruz:

1-İşin sadece “tasarım” kısmını yaptığını ifade eden Arda Aksoy üzerinden kestiğiniz fatura sadece tasarımı kapsamıyor.Faturada belirtilen hizmet kalemleri içerisinde “İttifak Partileri Sandık Sorumluları Atama Sistemi” ve “İntercom Canlı destek hizmeti” adı altında hizmetlere yer veriliyor. Eğer Arda Aksoy sadece “tasarım” işini yaptı ise neden farklı noktalarda alınan hizmetler de Arda Aksoy üzerinden fatura edildi?

2-Bilişim uzmanları 45 bin 430 liralık rakamın sadece arayüz çalışması için ödendi ise makul olabileceğini söylüyorlar ve bu tip çalışmalarda asıl parayı arka planda çalışan sistem ve yazılımın tuttuğunun altını çiziyorlar. Bu rakam sadece “arayüz” için ödenmiş ise işin arka planında asıl parayı tutan sistem için ödenen rakamın faturası nerede? Ve bu işi yapan firma kim?

3- Bu tip önemli projelerde kullanılacak sistemlerde botlarla yapılan ve hataların görülerek düzeltildiği “Yük Testi” adı verilen bir prova testi var.ADİL SEÇİM SİSTEMİ’nin seçim gecesi çöktüğü göz önüne alınacak olursa bu hayati “Yük testi” yapıldı mı?

4-Böylesine hayati bir konuda satın alınan böylesi bir sistem için yazılım uzmanları en kötü şartlarda ödenmesi gereken rakamların 500 bin liradan başlaması gerektiğini ifade ederken CHP bu tip işler için “komik” sayılabilecek 43 bin 430 TL’lik bir ödemeyi neden ısrarla “tüm iş için yapılan ödeme” olarak ibraz etmekte?

5-ADİL SEÇİM PLATFORMU’nun asıl para tutan arkaplan ve yazılım sistemini yapan firma kimdir ve CHP’li üst düzey yöneticiler ile ailevi yahut ticari yakınlık ve ilişkileri var mıdır? Böylesi hayati bir projenin teslim edildiği firmanın alanındaki tecrübesi ve refreransları nelerdir?

6-İbraz edilen faturadan daha yüksek rakama bir iş yaptırılmış ve bu ödenen rakam resmi faturalar ile ibraz edilemiyorsa bunun sebebi nedir? Ödeme “elden ve açıktan mı yapılmıştır” Ödeme dekontu var mıdır?

7-CHP’nin bu sorulardan ve soru işaretlerinden kurtulmasının en kestirme yolu bu miktarlarda geçmiş tarihli dekontları gösterebilmesidir. Aynı hesap yönüne diğer hareketler de incelenerek işin asıl maliyeti görülebilir…CHP bu belgelemeyi yapacak mıdır?

Bu sorularımızın yanıtlarını CHP’li yetkililerden bekliyor ve konuyu kamuoyu adına takip ediyıor olacağız…

 

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ!
Yorum İçin Tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ!

8 SÜTÜNA MANŞET //

8 Sütuna Manşet, haber akış sistemleri, internet siteleri, sosyal medya hesapları, dergi yayınları, youtube yayını ve multimedya basın merkezleri gibi ürünlerle hizmet veren modern bir haber ajansıdır.

Dünya ve Türkiye ekonomisinden haberler yapan ajans, ulusal seyirci odaklı.

Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, spordan siyasete, seyahate bütün konuların tek adresi 8sutunamanset.com; 8Sutunamanset haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Yukar覺