Özel Röpörtaj

“TÜRKİYE’NİN TEK MUHALİF KANALI MAGANDA VE GÖRGÜSÜZ BİR ANLAYIŞA TESLİM EDİLEMEZ”

 

C.Eren ÇELİK/ 8sutunamanset ÖZEL RÖPORTAJ

HALK TV’nin Can Ataklı ile yolların ayırması dün gündeme bomba gibi düşerken bu haber gerek muhalif medya kanalı özlemi çeken ve bu nedenle HALK TV izleyen kanalın izleyicileri, gerekse sosyal medyada infiale neden oldu.

Vatandaşlar kızgınlık ve öfkelerini sosyal medya üzerinden dile getirirlerken, medyada en azından bir “denge” unsuru olan Doğan Grubu’nun da Erdoğan ve AKP’ye yakın Demirören Ailesi’ne satılması sonrası muhalif görsel tek mecra olarak kalan HALK TV’nin tam da böylesi bir zamanda kanalın en tanınan ve en çok izlenen ismi ile yollarını ayırması akıllara pek çok soru işaretini de getirdi…

Süreç nasıl işlemişti? Şaban Sevinç’in bu kararda dahli var mıyıdı? Baykal konuyu biliyor muydu?Bu ayrılığın sinyalleri geliyor muydu? Bu ve daha pek çok soru…

İşte biz de siz 8sutunamanset.com okurları için bu soruları Can ATAKLI’ya sorduk.Kendisi ile gerçekleştirdiğimiz tele/röportajda biz sorduk Can Ataklı dobra bobra yanıt verdi…

İşte röportajımızdan öne çıkan başlıklar…

“YENİ YAYIN AKIŞINDA SANA YER YOK”

C.Eren ÇELİK: Sayın Ataklı öncelikle şunu sorayım.Dünden beri HALK TV Genel Müdürü Şaban Sevinç sizin ayrılığınız ile özellikle sosyal medyada adeta “topa tutuluyor”.Bu karar ile Şaban Sevinç’in direkt bir ilişkisi,dahli var mı?

Can ATAKLI: Olmaz mı? Bugün Şaban Sevinç orada “Patron Vekili” olarak oturuyor.Karar onun kararı.Ama benim kızdığım konu başka… 41yıllık gazeteci Can Ataklı’ya bu kararı bir hab er müdürü ile bildiriyorlar…

C.Eren ÇELİK: Bir saniye… Yani kararı Şaban Sevinç bizzat tebliğ etmedi mi? Size kararı haber müdürü mü bildirdi?

Can ATAKLI: Tabii.. Şaban Sevinç ve yayın kurulu kararı Ankara’da alıyor bana burada bir haber müdürü kararı bildiriyor.

C.Eren ÇELİK:Peki gerekçe nedir kararla ilgili size söylenen?

Can ATAKLI: Bana “Aydın Doğan medyası da Demirören Ailesi’ne satıldıktan sonra biz kanal olarak yeni bir konumlanma yapacağız ve yeni bir yayın akışı oluşturacağız.Bu yayın akışında sana yer yok şeklinde” Yani aslında detaylı bir açıklama yok, böyle uyduruk bir gerekçe gösterildi…

“KILIÇDAROĞLU DAHİ ARADI AMA…”

C.Eren ÇELİK: Peki bu ayrılığın CHP içerisindeki yansıması,size dönüşü nasıl oldu? Ya da oldu mu?

Can ATAKLI: Tabii oldu… Sabah saatlerinden itibaren başta Genel Başkan olmak üzere sayısız milletvekili aradı.Kendilerine diyorum ki “Tamam beni aramanız bana moral veriyor ama kanalı arayın.Bir gerekçe söylemelerini isteyin” İşte orada kimseden çıt çıkmıyıor

C.Eren ÇELİK: Sebep?

Can ATAKLI: Herkes Şaban Sevinç’den korkuyor…HALK TV’de ekrana çıkabilmenin yolunun Şaban Sevinç’ten geçtiğini biliyorlar ve bir Can Ataklı için onunla aralarını bozup bu imkandan olmak istemiyorlar.Kanalın yayın  kalitesi falan da önemli değil vekiller için. “Önemli olan beni çıkartıyor mu çıkartmıyor mu?” diye bakıyor.

C.Eren ÇELİK: Sizin CHP için de muhalif şeyler söylüyordunuz.CHP’de parti içi muhalefete ve öz eleştiriye tahammül yok mu?

Can ATAKLI: AKP’deki biat burada da var.Bunu dile getirdik. Açık söyleyeyim CHP içerisinde parti içi muhalefet falan yok.Olan tamamen bir “Güç ve yer kapma savaşı”

“BAYKAL’IN OLANLARDAN HABERİ…”

C.Eren ÇELİK:HALK TV Deniz Baykal’ın kanalı… Sayın Baykal’ın olanlardan haberi var mı?

Can ATAKLI:Sağlık sorunları olmasaydı mutlaka haberi olurdu ama şimdi zaten sağlık problemleri var ben haberi olduğunu düşünmüyorum.Şaban Sevinç “Astığım astık,kestiğim kestik” mantığı ile kanalı yönetiyor…

“TÜRKİYE’NİN TEK MUHALİF KANALI MAGANDA VE GÖRGÜSÜZLÜĞE TESLİM EDİLEMEZ”

C.Eren ÇELİK: Buna müdahale edilemiyor mu?

Can ATAKLI: Edilemiyor çünkü vekiller ve üst yönetim kadrosu CHP’dew Şaban Sevinç’ten korkuyor.Maalesef Türkiye’nin tek muhalif kanalı maganda ve görgüsüz bir anlayışa terk edilemez.Bu yapılmamalıdır.Buna mutlaka müdahale edilmelidir.

“SİNYALLER GELİYORDU”

C.Eren ÇELİK: Çok deneyimli bir gazeteci ve televizyoncu olarak bugün sonuç bölümüne gelinen bu sürecin sinyallerini alıyor muydunuz?

Can ATAKLI: Tabii… Önce Ankara’da bir toplantıda “Programı kimse izlemiyor”, “Gündemi yakalayamıyorsun” gibi tatsız sözler sarf edildi. Ben hiç üzerinde durmadım.Çünkü ben programın izlendiğini sokağa çıktığında gayet net görebiliyorum. Hatta “Tabii canım rakamlar sizde” dedim izlenme oranlarını kastederek…Sonrasında ise yayın süremi 1 saat kısalttılar…

C.eren ÇELİK:Programa müdahale var mıydı?

Can ATAKLI:Konuklarımı beğenmiyorlardı mesela… “Kimse tanımıyor konuklarını” diyorlardı.Tabii kendileri Ankara’da oturup 10 kişi tanıdıkları için benim konuklarımı tanımamaları normal.300’e yakın isim çıkardım programa ben.

“KİMSE HAYAL KURMASIN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ALINAMAZ”

C.Eren ÇELİK: Peki muhalif medyaya bu denli ihtiyaç duyulurken ve ülke bu denli kritik süreçten geçerken bu yapılana yorumunuz ne olacak?

Can ATAKLI: Muhalefetin çapı bu olursa,muhalif medya da böyle olur.Ülkedeki ana sorun muhalefetin olmaması.Başkanlık büyük bir tehlike ne yapılıp yapılmalı ama o başkanlık seçimine girilmemeli.Çünkü bunun geri dönüşü olmayacak.Kimse hayal kurmasın karşı taraf tüm devlet imkanlarını da kullanacak ve o seçimin kazanılma şansı yok.

“MEDYADAN KİMSE ARAMADI”

C.Eren ÇELİK: Medyadan da pek çok isim aramıştır her halde…

Can ATAKLI: Yok 1-2 çok eski dostum dışında kimse aramadı…

C.Eren ÇELİK:Pek çok izleyiciniz yeni adresinin TELE 1 olacağını açıkladı sosyal medyada HALK TV boykot edilmeye başlandı bile… Merdan Bey sizi aradı mı?

Can ATAKLI: Merdan hemen aradı zaten… “Gel bi dertleşiriz” dedi… Ben de “Bana bir iki gün ver” dedim kendisine.Tek muhalif kanal olarak TELE 1 kaldı gerçekten orada da Merdan Yanardağ ve ekibi çok kısıtlı şartlarla yayıncılık yapıyorlar.Bakacağız orası olabilir ya da zaten bizim gibi muhalif isimlere sosyal medyadan başka alan bırakmadılar.Bu alanda da çok iyi organize olmak gerekiyor….

C.Eren ÇELİK:Çok teşekkürler sıcağı sıcağına verdiğiniz röportaj için, Ne diyelim tekrar geçmiş olsun…

Can ATAKLI:Ben teşekkür ederim.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ!
Yorum İçin Tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ!

8 SÜTÜNA MANŞET //

8 Sütuna Manşet, haber akış sistemleri, internet siteleri, sosyal medya hesapları, dergi yayınları, youtube yayını ve multimedya basın merkezleri gibi ürünlerle hizmet veren modern bir haber ajansıdır.

Dünya ve Türkiye ekonomisinden haberler yapan ajans, ulusal seyirci odaklı.

Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, spordan siyasete, seyahate bütün konuların tek adresi 8sutunamanset.com; 8Sutunamanset haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Yukar覺